tube

Jak pokonać tremę?

studio nagrań KrakówOsoby nieśmiałe nie mają w życiu lekko. Być może Twoje doświadczenia z koniecznością odpowiedzi przy tablicy nie kojarzą Ci się pozytywnie. Czułeś lęk przed publicznym wystąpieniem, zaprezentowaniem swojej osoby w niekorzystnym świele, powiedzeniem czegoś niemądrego. Również na scenie czy przed studyjnym mikrofonem może towarzyszyć Ci podobne uczucie niepewności, pocenie się dłoni, problem z wydobyciem z siebie głosu... ale jeżeli naprawdę zależy Ci na pracy z muzyką, przełam się!

Nic tak nie pomaga w złagodzeniu strachu, jak częste przebywanie w obecności jego przedmiotu. Z uwagi na ten fakt, możesz oswoić się z mikrofonem wynajmując studio nagrań. Rozśpiewanie się przed właściwym nagraniem z pewnością pomoże. U nas zawsze panuje przyjazna atmosfera wsparcia, zwłaszcza gdy nagrywamy początkujących artystów. Nam również zależy na tym, byś zabrzmiał idealnie!

Na początku możesz czuć się dziwnie, słysząc swój własny głos w słuchawkach. Taki dyskomfort występuje czasem, ponieważ podczas zwykłego mówienia czy śpiewania występuje przewodnictwo czaszkowe. Drgania fal akustycznych wprawiają w wibracje również kości głowy. Ucho środkowe odbiera również te drgania. Z tego powodu wydaje się, że Twój głos podczas pracy w studio nagrań jest nieco inny niż "na żywo". Należy się z tym po prostu oswoić.

W pokonywaniu tremy zdecydowanie pomocne są techniki relaksacyjne, poczucie swobody i zachowana na odpowiednim poziomie motywacja. Nie należy się jednak niczym przejmować, a stopniowo przełamywać tremę. Doświadczony reżyser dźwięku służy radą i pomaga odnaleźć się w nowej sytuacji. W ciągu godziny możesz przecież kilkukrotnie zaśpiewać jedną piosenkę i wysłuchać podpowiedzi realizatora, wypić kawę lub herbatę.

Jeśli jednak czujesz, że występy publiczne czy nagranie w studio jest dla Ciebie zbyt wielkim stresem, postaraj się do niego przygotować. Po pierwsze myśl często o tym, jak czujesz się przed mikrofonem. Wyobraźnia pozwala oswoić się z sytuacją i uodpornić na stres. Pomoże Ci w tym również dobre przygotowanie, bo dzięki niemu będziesz bardziej pewny siebie. W dniu nagrań lub wystąpień publicznych unikaj niepotrzebnych stresów. Poświęć swój czas na relaksującą kąpiel, a przede wszystkim, przez cały czas myśl pozytywnie!

Jedno jest pewne, nie warto denerwować się nową sytuacją i możliwymi niepowodzeniami. Naprawdę rzadko zdarza się, by ktoś wszedł do studio nagrań i od razu osadził się czysto w dźwiękach, czyli bezbłędnie wykonał utwór. W ciągu godziny zwykle nagrywamy kilka wersji jednego coveru, a w procesie miksu łączymy najlepsze fragmenty wykonania w jedną spójną całość. Taki sposób pracy gwarantuje spokojną atmosferę i świetny wynik końcowy.

Masz pytanie?
phone  535 90 90 60
mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.